Şeker olmasa da tatlı

Çocuklarınızın dişleri korumak için, şeker alımını şu şekilde sınırlandırabilirsiniz Organik alışveriş yapın, çocuklarınız kuru meyve, tahıl barları ve vitamin açısından zengin meyve sularına alıştırın. Peki, çocuklarınız için 'sağlıklı' seçenekleri seçmenin şeker alımını önemli ölçüde artırabileceğini biliyor muydunuz?

Cansu Ertaş Bingöl
Cansu Ertaş Bingöl
Şeker olmasa da tatlı


'Doğal' ve 'şeker eklenmemiş' gibi ifadeler her zaman göründükleri kadar net değildir - ve çabalarınız kesinlikle çocuklara lif ve beslenme açısından çikolatalı bisküvideki boş kalorilere kıyasla bir destek verirken, Güzelce paketlenmiş ürünlerinizin üzerindeki etiketlerin size söylemediği şey, içinde saklanan şok edici miktarlarda şekerdir.

Gıda etiketleme ve pazarlama söz konusu olduğunda şeffaflık eksikliği, günümüzde çocuklar arasında diş çürümesinin artışını açıklamada büyük bir faktördür. Çocuklarımız için "daha sağlıklı" seçenekleri seçerken, çoğu zaman farkında olmadan dişlerini tehlikeye atıyoruz. Örneğin çoğu elma suyu, Coca-Cola'dan daha fazla şeker içerir. Ve şu yoğurt kaplı meyve parçaları torbaları? Bir paket Haribo'nun iki katından fazla şeker! Şaka yapmıyoruz - bu makale belirli çocuk atıştırmalıklarının sağlıklı iddialarını çürüten mükemmel bir görsel rehber sunuyor.

Öyleyse çocuklarımızın beslenmesinde saklı olan şeker miktarını azaltmak için ne yapabiliriz? İşte bazı yararlı ipuçları.
Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını erken, ideal olarak 5 yaşından önce oluşturun - bu alışkanlıkların kalıcı olmasının daha muhtemel olduğu sihirli gelişim penceresi budur.
Şekerli yiyecek ve içecekleri yemek zamanlarıyla sınırlayın. Dişler şekere ne kadar az maruz kalırsa, çürüğe neden olan asit saldırılarına karşı o kadar az savunmasız olurlar. Ayrıca, yemek zamanlarında daha fazla tükürük üretiriz, bu da ağızdaki asit seviyelerini nötralize etmeye yardımcı olur.
Damlatmaz kapları ve şişeleri, şekerli veya meyveli malzemeleri dişlerden ve diş etlerinden uzaklaştıran bir bardak ve pipetle değiştirin.


Ürün etiketlerini taramak için süpermarketteki Change4Life uygulamasını kullanın - okunması zor ambalajları çözecek ve size tam olarak ne kadar şeker satın aldığınızı söyleyecektir.
"Sağlıklı", "doğal", "az yağlı" veya "ilave şeker içermeyen" yiyecekler konusunda alaycı olun. Bu harika bir pazarlama, ancak verdiği sözleri her zaman yerine getirmiyor - fruktoz, hurma şurubu, agav ve balın tümü sağlığımız üzerinde rafine şekerle aynı etkiye sahiptir ve genellikle "sağlıklı" ürünlerde daha büyük miktarlarda görünür.
Kendini işine adamış çocukların diş bakımı için bir pediatrik diş hekimi (bizim gibi!) Görün. Florür verniğinden diyet ve beslenme tavsiyelerine kadar, çocuklarınız diş bakımlarını yalnızca en son araştırma ve tekniklerle güncel değil, aynı zamanda çocuklarınızla eğlendirecek, eğitecek ve ilham verecek şekilde konuşabilecek eğitimli bir ekipten alacaklardır.
Bir dahaki sefere Marylebone'da alışveriş yapacağınız zaman neden çocuklarınızı zorunlu olmayan bir tur için Happy Kids Dental'e getirmiyorsunuz? Harika oyun alanlarımızda oynarken ücretsiz kahvenin tadını çıkarabilirsiniz. Ve hepiniz diş hekimliği hakkında yepyeni bir fikirle geleceksiniz. Kazan-kazan!

Tedavilerimiz

Biberon Çürükleri

Erken dönem çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürükleri; bebeklerin üst keser dişlerinde başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.
Devamını okuyun

Fırçalama Önerileri

Çocukların dişlerini fırçalamayı kolaylaştıracak 10 ipucu
Devamını okuyun

Çocuk Diş Dolgusu

Süt dişleri organik içeriği fazla olduğu için çürüğe daimi dişlere daha yatkındır.
Devamını okuyun

Kanal Tedavisi

İzmir Çocuk diş kanal tedavisi için lütfen bizimle iletişime geçin.
Devamını okuyun

Koruyucu Uygulamalar

Çocuk dişleri için Koruyucu uygulamalar da en az tedavi uygulamaları kadar önemlidir.
Devamını okuyun

Yer Tutucu Uygulamaları

İzmir Çocuk Dişlerinde Yer Tutucu Uygulamaları Süt dişleri beslenme, alttaki daimi dişe yer tutma, konuşma, çene gelişimine katkı gibi bir çok işe yaramaktadır.
Devamını okuyun

Erken Ortodontik Tedaviler ve Diş Kaplamaları

İlk ortodontik muayene 7 yaşında yapılmalıdır. İskeletsel anomalilerin erken yaşta müdahalesi ile ileride oluşabilecek şiddetli durumların önüne geçilebilir.
Devamını okuyun

Hakkımda

Uzm. Dt. Cansu Ertaş Bingöl, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olup uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tamamlamıştır.

Blog

Şeker olmasa da tatlı

Çocuklarınızın dişleri korumak için, şeker alımını şu şekilde sınırlandırabilirsiniz Organik alışveriş yapın, çocuklarınız kuru meyve, tahıl barları ve vitamin açısından zengin meyve sularına alıştırın. Peki, çocuklarınız için 'sağlıklı' seçenekleri seçmenin şeker alımını önemli ölçüde artırabileceğini biliyor muydunuz?
Devamını okuyun

Hayat boyunca sürecek alışkanlıkları kırmak

Ebeveynler olarak hepimiz iyi alışkanlıklarımızı çocuklarımıza aktarmak isteriz ... Ancak ağız sağlığı söz konusu olduğunda, çoğumuz çocukluğumuzdan beri her şeyin değiştiğine dair farkındalığı kaçırdık. Burada, çocukların diş alışkanlıkları ile ilgili yapması ve yapılmaması gerekenleri ele alıyoruz.
Devamını okuyun