Hayat boyunca sürecek alışkanlıkları kırmak

Ebeveynler olarak hepimiz iyi alışkanlıklarımızı çocuklarımıza aktarmak isteriz ... Ancak ağız sağlığı söz konusu olduğunda, çoğumuz çocukluğumuzdan beri her şeyin değiştiğine dair farkındalığı kaçırdık. Burada, çocukların diş alışkanlıkları ile ilgili yapması ve yapılmaması gerekenleri ele alıyoruz.

Cansu Ertaş Bingöl
Cansu Ertaş Bingöl
Hayat boyunca sürecek alışkanlıkları kırmak

Efsane 1: Diş ipi yetişkinler içindir
Doğru değil! Birleşik Krallık'ta çoğumuz, biz gençliğimizden önce diş ipiyle tanışmamış olsak da, başlamak için asla çok genç değilsiniz. Elbette hiç kimse dört yaşındaki bir çocuğun diş ipi kullanmasını beklemiyor - ancak çocukların en iyi şekilde oyun oynayarak ve yetişkinleri taklit ederek öğrendiklerini biliyoruz. Diş ipi kullanmak da dahil olmak üzere kendi diş temizleme rutininizi gerçekleştirdiğinizi gördüklerinden emin olun ve mümkün olan en kısa sürede diş ipi kullanmanın da yapacakları bir şey olduğunu onlara bildirin. Kendilerine güvenen bir fırçalama tekniği geliştirdiklerinde - genellikle 7 veya 8 yaşlarında - kendi başlarına diş ipi kullanmaya başlama becerisine sahip olacaklardır.

Efsane 2: Yemeklerden hemen sonra fırçalamak en iyisidir
Çocuklarınızı yemeklerden hemen sonra dişlerini fırçalamaya teşvik ediyorsanız, bunun nedeni muhtemelen size çocukken yapmanız söylendiği şeydir - ama bu, ebeveynler olarak yetişmemiz gereken bir alandır. Bugünün fikir birliği, yemekten hemen sonra dişlerini fırçalamanın aslında faydadan çok zarar verebileceğidir. Neden? Çünkü yemek sırasında asitler ve şeker ağızda en yüksek seviyededir ve diş minesinde yıpranabilir. Şu anda fırçalamak, zayıflamış emaye üzerindeki zımpara kağıdı kadar aşındırıcı olabilir. Bunun yerine, ağzınızın asit saldırısından doğal olarak iyileşmesini bekleyin (ideal olarak 45 dakika) ve tükürüğün işini yapmasına izin verin - bu, gıda parçacıklarını doğal olarak yıkamak ve ağızda nötr bir pH seviyesini geri kazanmaktır. Yemeğinizi suyla yıkayarak bu işleme yardımcı olun.

Efsane 3: Dil fırçalamak yetişkinler içindir
Doğru değil! Çocuklar, ağız kokusu olan yetişkinler kadar acı çekebilirler çünkü dil, bakterilerin memnuniyetle karşılandıkları yerden daha fazla kaldığı bir yerdir. Dili nazikçe ileri geri ve yan yana fırçalamak, istenmeyen misafirlerden kurtulur ve çocukların nefesini güzel ve taze tutar. Küçükleri, aynada en iyi dilsiz yüzlerini göstermelerini isteyerek ve ağızlarına kaka yapan milyonlarca bakteri düşüncesiyle iğrendirmelerini isteyerek bu fikri benimseyin - bize güvenin, sahip olmayacaklar bundan sonra dil fırçalamayla ilgili bir sorun!

Efsane 4: Bir fırça hepsine uyar
Çocuğunuzun süpermarkette en havalı fırçaya sahip olmasına izin vermek cazip gelebilir, ancak tüm fırçalar eşit üretilmemiştir - yanlış olanı seçmek diş minesine bile zarar verebilir. Happy Kids Dental'de diş hekimlerimiz ve terapistlerimiz, ihtiyaçlarına en uygun "reçeteli" bir diş fırçasına karar vermeden önce çocuğunuzun diyetini, fırçalama alışkanlıklarını ve diş minesinin sağlığını dikkate alır. Bu yumuşak, naylon kıllı bir fırça, daha zayıf mine için ideal, el becerisine yardımcı olmak için elektrikli bir diş fırçası veya özel ihtiyaçlara yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir fırça olabilir. Ayrıca doğru diş macununu da tavsiye edeceğiz. Bu alandaki özen ve dikkatimizin sonucu, hastalarımızın fırçalamaya çabucak kavuşması ve mükemmel sonuçların keyfini çıkarmasıdır.

İstatistikler, çocukların yeni davranışlarla ne kadar erken tanışırsa, bu davranışların hayata bağlı alışkanlıklar haline gelme olasılığının o kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Ve alışabilecekleri harika ağız hijyeninden daha iyi bir alışkanlık yoktur. Tavsiye ve kişiye özel yardım için bizimle iletişime geçin!

  • Okunma Sayısı: 133

Tedavilerimiz

Biberon Çürükleri

Erken dönem çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürükleri; bebeklerin üst keser dişlerinde başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.
Devamını okuyun

Fırçalama Önerileri

Çocukların dişlerini fırçalamayı kolaylaştıracak 10 ipucu
Devamını okuyun

Çocuk Diş Dolgusu

Süt dişleri organik içeriği fazla olduğu için çürüğe daimi dişlere daha yatkındır.
Devamını okuyun

Kanal Tedavisi

İzmir Çocuk diş kanal tedavisi için lütfen bizimle iletişime geçin.
Devamını okuyun

Koruyucu Uygulamalar

Çocuk dişleri için Koruyucu uygulamalar da en az tedavi uygulamaları kadar önemlidir.
Devamını okuyun

Yer Tutucu Uygulamaları

İzmir Çocuk Dişlerinde Yer Tutucu Uygulamaları Süt dişleri beslenme, alttaki daimi dişe yer tutma, konuşma, çene gelişimine katkı gibi bir çok işe yaramaktadır.
Devamını okuyun

Erken Ortodontik Tedaviler ve Diş Kaplamaları

İlk ortodontik muayene 7 yaşında yapılmalıdır. İskeletsel anomalilerin erken yaşta müdahalesi ile ileride oluşabilecek şiddetli durumların önüne geçilebilir.
Devamını okuyun

Hakkımda

Uzm. Dt. Cansu Ertaş Bingöl, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olup uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tamamlamıştır.

Blog

Şeker olmasa da tatlı

Çocuklarınızın dişleri korumak için, şeker alımını şu şekilde sınırlandırabilirsiniz Organik alışveriş yapın, çocuklarınız kuru meyve, tahıl barları ve vitamin açısından zengin meyve sularına alıştırın. Peki, çocuklarınız için 'sağlıklı' seçenekleri seçmenin şeker alımını önemli ölçüde artırabileceğini biliyor muydunuz?
Devamını okuyun

Hayat boyunca sürecek alışkanlıkları kırmak

Ebeveynler olarak hepimiz iyi alışkanlıklarımızı çocuklarımıza aktarmak isteriz ... Ancak ağız sağlığı söz konusu olduğunda, çoğumuz çocukluğumuzdan beri her şeyin değiştiğine dair farkındalığı kaçırdık. Burada, çocukların diş alışkanlıkları ile ilgili yapması ve yapılmaması gerekenleri ele alıyoruz.
Devamını okuyun