Fırçalama Önerileri

Çocukların dişlerini fırçalamayı kolaylaştıracak 10 ipucu

Fırçalama Önerileri

 

1. İyi bir örnek olun

Çocuğunuzun dişlerini fırçalamadan önce bile, çocuğunuzun önünde kendi dişlerinizi fırçalayın. Normal ve pozitif bir günlük rutin olduğu mesajının verilmesine yardımcı olur.

2. Bunu bir aile etkinliği yapın

Çocuklar başkalarını kopyalamaya bayılır. Hem siz hem de partneriniz çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Daha büyük çocuklarınız varsa, onların da katılmasına yardımcı olur.

Deneyimi eğlenceli, güven verici ve pozitif hale getirin. Çocuğunuzu dişlerini fırçalamakla tehdit etmeyin, aksi takdirde dişlerini fırçalamazsa dişçiye gitmek zorunda kalacağını söyleyin. Sadece daha sonra diş hekimine yapılan ziyaretleri korkutucu gösterecektir.

Çocuklarınıza da dişlerinizi nasıl kullandığınızı göstermeyi unutmayın. İşte dişlerinizi düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğinizle ilgili bazı harika ipuçları.


Çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalayın

3. Oyun oynayın ve eğlenin

Bunu yaparken biraz eğlenin, uğultu, en sevdikleri tekerlemeleri söyleyin, şakalar yapın, müzik çalın, dans edin, diş macunu ile köpük ve köpük oluşturun. Bir oyun yapın - fırçalarken ABC'lerini kim en yüksek sesle mırıldanabilir? Diş fırçanızı tutmalarına ve dokunmalarına izin verin ve dişlerinizi fırçalamaya da başlayın.

4. Aynanın karşısına geçin

Siz onun yanında veya yanında dururken çocuğunuzun aynaya bakmasını sağlayın ve siz aynaya bakarken dişlerini fırçalayın veya onlara yardım edin. Böylesi çok daha ilginç ve eğlenceli.

5. Uygun bir zamanda başlayın

İlk birkaç kez fırçaladığınızda, aceleniz olmadığından ve çocuğunuzun çok yorgun veya huysuz olmadığından emin olun. Siz de çok yorgun veya huysuz olmamalısınız.

İki dakikalık fırçalamayı hedefleyin.

Çocuklarınızın yorgun olduklarında dişlerini fırçalamayı kolaylaştıracak 10 ipucu

6. Başlangıçta diş macununu isteğe bağlı yapın veya farklı olanları deneyin

Çocuğunuza dişlerini fırçalamasını ilk kez öğretirken, diş macunu onları öğürmek veya tükürmek istemesine neden olabilir. Ya da bazı çocuklar, çocukların diş macununun tadını bile çok "baharatlı" bulabilir. Yani bu, çocuğunuzun denemesini engelliyorsa, en azından başlangıçta diş macunu kullanmadan fırçalamayı deneyin. Ardından, tada alışmaları için az miktarda çocukların florürlü diş macunu kullanın.

Çocuğunuzun beğenebileceği diğer diş macunu aromalarına dikkat edin.

Temel kural, çocuğunuzun dişlerini 7 yaşına kadar fırçalamanız gerektiğidir.

7. Çocuğunuzun "arkadaşları" üzerinde pratik yapmasına izin verin

Çocuğunuzu en sevdiği oyuncak veya oyuncağın dişlerini fırçalamaya teşvik edin. Dikkatleri dağılırken, oyuncağın dişlerini fırçalarken, onların dişlerini fırçalayabilir veya "Tamam, şimdi dişlerinizi fırçalayalım" diyebilirsiniz.

8. Ödülleri tanıtın

Diş hekimlerimiz çocukların dişlerine bakmak için anaokullarını ziyaret ettiklerinde, çocuklara şekerlemeler içeren bir gösteri çantası veriyorlar. Ve Inspiro'daki küçük çocuklar, aldıkları çıkartmalardan zevk alırlar. İyi fırçaladıklarında yıldızlardan veya puanlardan oluşan bir ödül sistemi deneyebilirsiniz.

9. Bir saatle odaklanmalarını sağlayın

Diş hekimlerimiz en az iki dakika fırçalamanızı önermektedir. Küçük bir kum saati, çocukların kum bittiğinde zamanı korumalarına yardımcı olabilir. Veya bir mobil geri sayım sayacı kullanmayı deneyin ve çocuğunuzun en sevdiği sesi seçmesine izin verin.

10. Diş fırçasını seçmelerine izin verin

Diş fırçasını değiştirme zamanı geldiğinde, çocuğunuzun diş fırçasını seçmesine izin verin (onlar için kısa listeye eklediğiniz bir ürün yelpazesinden olabilir). Diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getiren sevimli karakterler veya parlak renkler içeren pek çok kişi vardır. Aynı zamanda çocuğunuza dört gözle bekleyeceği bir şey ve sahiplenme duygusu verir. Diş fırçasının yumuşak kıllara ve çocuğunuzun ağzına tam oturan bir başlığa sahip olduğundan emin olun.

Tedavilerimiz

Biberon Çürükleri

Erken dönem çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürükleri; bebeklerin üst keser dişlerinde başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.
Devamını okuyun

Fırçalama Önerileri

Çocukların dişlerini fırçalamayı kolaylaştıracak 10 ipucu
Devamını okuyun

Çocuk Diş Dolgusu

Süt dişleri organik içeriği fazla olduğu için çürüğe daimi dişlere daha yatkındır.
Devamını okuyun

Kanal Tedavisi

İzmir Çocuk diş kanal tedavisi için lütfen bizimle iletişime geçin.
Devamını okuyun

Koruyucu Uygulamalar

Çocuk dişleri için Koruyucu uygulamalar da en az tedavi uygulamaları kadar önemlidir.
Devamını okuyun

Yer Tutucu Uygulamaları

İzmir Çocuk Dişlerinde Yer Tutucu Uygulamaları Süt dişleri beslenme, alttaki daimi dişe yer tutma, konuşma, çene gelişimine katkı gibi bir çok işe yaramaktadır.
Devamını okuyun

Erken Ortodontik Tedaviler ve Diş Kaplamaları

İlk ortodontik muayene 7 yaşında yapılmalıdır. İskeletsel anomalilerin erken yaşta müdahalesi ile ileride oluşabilecek şiddetli durumların önüne geçilebilir.
Devamını okuyun

Hakkımda

Uzm. Dt. Cansu Ertaş Bingöl, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olup uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tamamlamıştır.

Blog

Şeker olmasa da tatlı

Çocuklarınızın dişleri korumak için, şeker alımını şu şekilde sınırlandırabilirsiniz Organik alışveriş yapın, çocuklarınız kuru meyve, tahıl barları ve vitamin açısından zengin meyve sularına alıştırın. Peki, çocuklarınız için 'sağlıklı' seçenekleri seçmenin şeker alımını önemli ölçüde artırabileceğini biliyor muydunuz?
Devamını okuyun

Hayat boyunca sürecek alışkanlıkları kırmak

Ebeveynler olarak hepimiz iyi alışkanlıklarımızı çocuklarımıza aktarmak isteriz ... Ancak ağız sağlığı söz konusu olduğunda, çoğumuz çocukluğumuzdan beri her şeyin değiştiğine dair farkındalığı kaçırdık. Burada, çocukların diş alışkanlıkları ile ilgili yapması ve yapılmaması gerekenleri ele alıyoruz.
Devamını okuyun